.

.

Чисто етерично масло от дафинов 10 мл

Чисто етерично масло от дафинов 10 мл

Оценки на купувача:

BGN 27.20
Брой продукти
В магазина


Ловоров лист етерично масло
Масло својства
Мирисот на заливот масло е слатка, свежи и зачинета и масло е длабоко во жолта боја, како на среден да се водени вискозност.
Потеклото на заливот масло
Овој здрав зимзелени дрво е роден на Западни Инди, Венецуела и Guianas. Во денешно време на масло се добива најчесто од Мароко и Шпанија. Заливот дрво расте за околу 10 метри (30 метри), одамна ароматични копје во облик на листови, мали бело-жолта цвеќиња и црна бобинки.
Заливот на нафта беше многу популарна со Римјаните, кои сметаат дека билка беше симбол на мудроста, мирот и заштита. На латински 'Laudis" значи 'да се фалат", кој е зошто се победници на Олимписките игри беа претставени со лорел (bay) венец.
Во минатото, заливот остава беа дестилирана со рум и "беј-рум" па добиени беше познат косата тоник и телото се фаќа за настинка и мускулни болки .
Екстракција
Лисја се собираат од дрвото што е најмалку 5 години и се предмет на пареа дестилација (сол често се додаде или seawater користи во уште). На екстракција обично принос за 0.5-1.5%.
Хемиски состав
Хемискиот состав на заливот масло вклучува; а-pinene, б-pinene, myrcene, limonene, linalool, метил chavicol, neral, a-terpineol, geranyl ацетат, eugenol и chavicol.
Мерки на претпазливост
Заливот масло има висока eugenol содржини и може да ја иритираат кожата и слуз мембрани, па затоа треба да се користат со претпазливост на кожата.
Бремените жени треба да се избегне тоа.
Терапевтски својства
Терапевтски својства на заливот масло вклучува; антисептички, антибиотици, аналгетик, анти-neuralgic, antispasmodic, аперитив, astringent, emmenagogue, febrifuge, insecticide, cholagogue, седатив, stomachic, sudorific и тоник.
Користи
Заливот масло може да се користи во лечењето на реума, neuralgia, мускулна болка, проблеми со циркулацијата, настинка, грип, стоматолошки инфекција, раст на косата, општата здравствена состојба на скалпот, дијареа и инфекции на кожата.
Плаќање
*Може да се направи со плаќање од страна на Master Card, Visa или Телеграфска Трансфер,Зачувам секогаш е заштита на вашите пари,
тоа е лесно, брзо и безбедно.

Подробности

Тип Елемент:
Етерично Масло
Вид На Етерично Масло:
Чисто Етерично Масло
НЕТНО ТЕГЛО:
10 мл
Съставка:
Заливное масло
Имоти :
Аксесоари За Възстановителна Терапия
Тип:
Здравеопазване
Място на произход на стоките:
Китай (Континентален)

Те също купуват с този продукт